What is New AA121SP03 for 12.1" 800×600 a-Si TFT-LCD Panel Module Display Screen
Sepcifications
  • Usage Small-sized LCM
  • Digital LCD Module Type Other
  • Touch Screen Type Other
  • Type Other
  • Response Time 4/12 (Typ.)(Tr/Td)
  • Viewing Angle 65/65/45/75 (Typ.)(CR≥10)
  • Display Technology a-Si TFT-LCD
  • DOT-Matrix Graphic LCD Module Type Other
  • LCD Drive Mode Multiplex Drive LCD Module
  • Customized Non-Customized
  • Transport Package Other
  • Specification 12.1"
  • Trademark Other
  • Origin Other
  • Diagonal Size 12.1"
  • Resolution 800(RGB)×600
  • Active Area 246(W)×184.5(H) mm
  • Bezel Opening 249.0(W)×187.5(H) mm
  • Display Colors 262K/16.7M 40% NTSC
  • Brightness 400 (Typ.)(cd/m2)
  • Frequency 60Hz
  • Signal Interface LVDS (1 ch, 6/8-bit) , 20 pins Connector
  • Input Voltage 3.3V (Typ.)
  • Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
  • Pixel Format RGB Vertical Stripe
  • Touch Screen without
  • Contrast Ratio 600:1 (Typ.) (TM)
  • Panel Weight 770g (Typ.)
  • Environment Operating Temp.: -20 ~ 70 °C
Product Description
AA121SP03 Overview The AA121SP03 is a 12.1 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral CCFL backlight system, without backlight driver, without touch screen. It features an operating temperature range of -20 ~ 70°C , a storage temperature range of -20 ~ 80°C. Specification ...
Learn More
Panel Module Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 100 Pieces 100 Pieces 100 Pieces 100 Pieces
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - - - -
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Usage: Small-sized LCM;
Touch Screen Type: Other;
Type: Other;
Customized: Non-Customized;
Diagonal Size: 12.1";
Resolution: 800(RGB)×600;
Brightness: 400 (Typ.)(cd/m²);
Frequency: 60Hz;
Input Voltage: 3.3V (Typ.);
Panel Type: a-Si TFT-LCD, LCM;
Touch Screen: without;
Panel Weight: 770g (Typ.);