What is AT070TN83 New 7" 800×480 a-Si TFT-LCD Panel Module Display Screen
Sepcifications
  • Usage Small-sized LCM
  • Digital LCD Module Type Other
  • Touch Screen Type Other
  • Type Other
  • Response Time 10/15 (Typ.)(Tr/Td)
  • Viewing Angle 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10)
  • Display Technology a-Si TFT-LCD
  • DOT-Matrix Graphic LCD Module Type Other
  • LCD Drive Mode Multiplex Drive LCD Module
  • Customized Non-Customized
  • Transport Package Other
  • Specification 7.0"
  • Trademark Other
  • Origin Other
  • Diagonal Size 7.0"
  • Resolution 800(RGB)×480
  • Active Area 152.4(W)×91.44(H) mm
  • Outline(mm) 165(W)×104(H) ×5.8(D) mm
  • Bezel Opening 155.3(W)×94.3(H) mm
  • Display Colors 262K
  • Signal Interface TTL (1 ch, 6-bit) , 40 pins Connector
  • Input Voltage 3.3V (Typ.)
  • Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
  • Pixel Format RGB Vertical Stripe
  • Touch Screen without
  • Contrast Ratio 500:1 (Typ.) (TM)
  • Panel Weight 130g (Typ.)
  • Best View on 6 o'clock
  • Environment Operating Temp.: -20 ~ 70 °C
Product Description
Learn More
Panel Module Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 100 Pieces 500 Pieces 100 Pieces 100 Pieces
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - - - -
Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: one month
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Usage: Small-sized LCM;
Touch Screen Type: Other;
Type: Other;
Customized: Non-Customized;
Diagonal Size: 7.0";
Resolution: 800(RGB)×480;
Display Colors: 262K;
Input Voltage: 3.3V (Typ.);
Panel Type: a-Si TFT-LCD, LCM;
Touch Screen: without;
Panel Weight: 130g (Typ.);
Best View on: 6 o'clock;
Touch Screen Type: Capacitive;
Type: Color;
Response Time: 20ms;
Viewing Angle: TN+FILM;
Display Technology: TFT;
Customized: Customized;
TP: RTP/CTP Optional;
LCD Type: a-Si TFT Active Matrix;
Pixel arrangement: RGB stripe;
Display Mode: Normally White, Transmissive;
Digital LCD Module Type: 320X240 FSTN LCD Display;
Type: Graphic;
Display Technology: FSTN;
Customized: Customized;
LCD Display Type: FSTN;
DOT Format: 320X240;
Module Size(mm): 112.26(W)*71.73(H)*4.00(D);
Viewing Area(mm): 79.80(W)*60.0(H);
Supply Volatge Logic: 3.0V;
Supply Voltage Driver: 15.4V;
Driving Method: 1/240duty 1/12bias;
Type: Graphic;
Display Technology: FSTN/CSTN;
LCD Display Type: FSTN;
DOT Format: 320*240;
Module Size(mm): 160.0(W)*109.0(H)*12.0(D);
Viewing Area(mm): 122.0(W)*92.0(H);
Supply Volatge Logic: 5.5V;
Supply Voltage Driver: 23.0V;