Price
Purchase Qty. Reference FOB Price
Sepcifications
  • After-sales Service Yes
  • Warranty 1 Year Quality Guarantee
  • Weighing 1-999999kg
  • Accuracy 0.1g
  • Display Type Touch-Screen
  • Display Digits 6 digits
  • Measure Method Automatic
  • Shell Material Plastic
  • Application Industrial
  • Certification CE
  • Customized Non-Customized
  • Transport Package 1PCS/Box, 18box/Carton
  • Specification 227*163*36mm
  • Trademark Supmeter
  • Origin China
  • Size 7" and 10"
  • Power Supply DC24V
  • Di 7
  • Do 18
  • Ao 4
  • COM&COM1 RS232
  • COM2 RS485
  • Product Name Check Weight Controller
Product Description
Learn More
Weighing Indicator Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 100 Pieces 1 Piece 10 Pieces
Quality Control
Product Certification CE CE CE OIML, CE CE
Management System Certification Others - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM, OEM - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
After-sales Service: Yes;
Weighing: 1-999999kg;
Accuracy: 0.1g;
Display Type: Touch-Screen;
Display Digits: 6 digits;
Measure Method: Automatic;
Shell Material: Plastic;
Application: Industrial;
Customized: Non-Customized;
Size: 7" and 10";
Power Supply: DC24V;
Di: 7;
Do: 18;
Ao: 4;
COM&COM1: RS232;
COM2: RS485;
Warranty: 1 Year;
Weighing: >300kg;
Accuracy: 0.01g;
Display Type: LED/LCD;
Shell Material: Stainless Steel;
Application: All Kinds of Scale;
Customized: Customized;
Units: Kg, Lb Optional;
Connecting: up to 8PCS Load Cell;
Accuracy Class: III;
After-sales Service: 1year;
Warranty: 1year;
Weighing: >300kg;
Display Type: LED;
Application: Heavy Industrial;
Customized: Customized;
Display: LED;
Accuracy Class: OIML III;
Stimulating Voltage: +3.3 VDC;
Load Signal Range: -7~12.8mv;
Weight Unit: Kg;
Resolution: 5000e;
Load Capacity: It Can Connect 4 PCS 350Ω Load Cells at Most;
Operating Temperature: -10℃ ~ +40℃;
Humidity: ≤85%Rh;
Accuracy: 0.01g;
Display Type: LCD;
Units: Kg, Lb Optional;
Connecting: 1~6 Load Cells;
Accuracy Class: III;
Shape: Square;
After-sales Service: 1year;
Display Type: LED;
Application: Heavy Industrial;
Display: 6-Digit 20mm LED or 25mm LCD with Backlight;
Accuracy Class: OIML III;
Ad Convert: Σ-△, 24 Bit;
Input Voltage: -7mv~12.8mv;
Resolving: Display 15000, Internal Code 1000000;
Minimum Resolution: 1μV/E;
Excitation Voltage: DC3.3V;
Load Cell Interface: 4-Wire, 1~4 350Ω Analog Load Cell(S);
Power Supply: AC110/220V 50/60Hz or 4V/4ah Lead Acid Battery;
Humidity: ≤85%Rh;