Generator ATS Changeover Switch Controller Automatic Transfer Switch Panel SLS2-160A/4p
Price
Purchase Qty. Reference FOB Price
Sepcifications
  • Warranty 1 Year
  • Brand Shaluo
  • Type SLS2-160A/4p
  • Transport Package Cartons
  • Specification 6.1kg
  • Trademark SHALUO
  • Origin Fujian, China
  • Function Transfer Switch
  • Number of Pole 4
  • Usage Automatic Transform Switch
  • Packing Carton Box
  • Color White
  • Max. Voltage 400V
  • Rated Current 160A
  • Max. Current 100A
  • Certificate CE
  • Sku Bp007
Product Description
Learn More
Generator ATS Panels Comparison
Transaction Info
Min Order 1 pieces 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Quality Control
Product Certification CE CCC, CE, ISO9001 CCC, CE, ISO9001 CCC, CE, ISO9001 CCC, CE, ISO9001
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Warranty: 1 Year;
Brand: Shaluo;
Type: SLS2-160A/4p;
Function: Transfer Switch;
Number of Pole: 4;
Packing: Carton Box;
Color: White;
Max. Voltage: 400V;
Rated Current: 160A;
Max. Current: 100A;
Sku: Bp007;
Brand: Vigkoo;
Operation: Handle Directly;
Type: Integrated automatic transfer switch;
Poles: 4P;
Output type: Single;
Current: 80A;
Frequency: 50Hz/60Hz;
Rated Insulation Voltage: 750V;
Rated Impulse Withstand Voltage: 8kv;
Rated Working Voltage: 440V;
Switch Time: Less Than 3s;
Load Nature: AC33ib;
Rated Limit Short-Circuit Current: 100ka;
Rated Making Capacity: 10ie;
Rated Breaking Capacity: 8ie;
Rated Short-Time Withstand Current: 7ka;
Brand: Vigkoo;
Operation: Handle Directly;
Poles: 4P;
Output type: Single;
Current: 80A;
Frequency: 50Hz/60Hz;
Rated Working Voltage: 440V;
Switch Time: Less Than 3s;
Load Nature: AC33ib;
Rated Making Capacity: 10ie;
Rated Breaking Capacity: 8ie;
Current: 800A;
Frequency: 50Hz/60Hz;
Rated Impulse Withstand Voltage: 12kv;
Rated Working Voltage: 440V;
Rated Short-Time Withstand Current: 50ka;
Switch Time: Less Than 1.2s;
Current: 800A;
Frequency: 50Hz/60Hz;
Rated Working Voltage: 440V;