7.0 Inch 800 * 1280 Resolution 31pins Mipi Interface Tablet PC IPS LCD Display N070ice-GB2
Price
Purchase Qty. Reference FOB Price
Sepcifications
  • Usage Small-sized LCM, Tablet LCM
  • Type Color
  • Response Time 10ms
  • Viewing Angle IPS
  • Display Technology TFT
  • Customized Customized
  • Specification Rohs
  • Trademark Innolux
  • Origin Shenzhen, China
  • Screen Size 7.0 Inch
  • Display Type IPS, Normally Black, Transmissive
  • Resolution 800(RGB)×1280 (Wxga)
  • Module Size 103.5 × 162.15 × 3.6mm
  • Active Area 94.2 × 150.72 (H×V)
  • Brightness 450 CD/M2 (Typ.)
  • Backlight 6s3p Wled , 15K Hours , No Driver
  • Interface Mipi (4 Data Lanes) , Connector , 31 Pins
Product Description
7.0 inch 800 * 1280 Resolution 31pins MIPI Interface Tablet PC IPS LCD display N070ICE-GB2 Product Description Product Specification: N070ICE-GB2 is a 7" (7" diagonal) TFT Liquid Crystal Display module with LED Backlight unit and 31 pins MIPI interface. This module supports 800 x 1280 WXGA ...
Learn More
LCD Module Comparison
Transaction Info
Min Order 2 Pieces 1,000 Pieces 500 Pieces 100 Pieces 1,000 Pieces
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Type: Color;
Response Time: 10ms;
Viewing Angle: IPS;
Display Technology: TFT;
Customized: Customized;
Screen Size: 7.0 Inch;
Brightness: 450 CD/M² (Typ.);