  • What is Smart Automatic Diffuse Radiation Sensor 0-2000W/M2 Thermoelectric Scattering Radiometer
  • What is Industrial RS485 Relay Output Smart Power Failure Monitor for AC220V AC380V
What is Real-Time Monitoring Pyranometer 0-2000W/M2 Solar Radiation Meter for Photovoltaic System
Sepcifications
  • Transport Package Box
  • Specification 30x30x20cm
  • Trademark Renke
  • Origin Shandong, China
  • Power Supply 10-30VDC
  • Range 0-2000W/M2
  • Accuracy ±3%
  • Resolution 1W/M2
  • Spectral Range 0.3~3μm
  • Sensitivity 7~14 μV/W-1/M2
  • Response Time ≤30s
  • Annual Stability ≤±3%
Product Description
Product Description RS-TBQ-*-AL-EX pyranometer is a type of actinometer used for measuring solar irradiance on a planar surface and it is designed to measure the solar radiation flux density (W/m2) from the hemisphere above within a wavelength range 0.3 μm to 3 μm. Power supply 10V-30V DC Output ...
Learn More
Solar Radiation Meter Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Set 1 Piece 2 Sets 1 Piece
Quality Control
Management System Certification ISO9001:2015 - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model ODM, OEM - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Power Supply: 10-30VDC;
Range: 0-2000W/M²;
Accuracy: ±3%;
Resolution: 1W/M²;
Spectral Range: 0.3~3μm;
Sensitivity: 7~14 μV/W-1/M2;
Response Time: ≤30s;
Annual Stability: ≤±3%;
Product Name: Anemometer;
Power Supply: DC 5V, DC 12V, DC 24V, Other;
Signal Output: 4~20mA, 0~2.5V, 0~5V, RS485, Other;
Measurement Range: 0~45m/S, 0~45m/S; 0~360°;
Accuracy: ±(0.3+0.03V)M/S; ±3°;
Resolution: 0.1m/S; 1°;
Start-up Wind Speed: ≤0.5m/S;
Working Temperature: -40℃~50℃;
Working Humidity: 0~100%Rh;
Amplifier Type: Standard;
Product Name: 6 in 1 Automatic Ultrasonic Weather Station Sensor;
Temperature Range: -30~80℃;
Wind Speed Range: 0 - 40m/S;
Air Humidity Range: 0-100%Rh;
Wind Direction Range: 0 - 359°;
Solar Radiation Range: 0-1750W/M2;
Atmosphere Pressure: 300 - 1100hpa;
Power Supply: 7-24VDC;
Signal Output: RS485 (Modbus Protocol);
Average Power Consumption: 1.7 W;
Product Name: Soil Moisture Meter;
Measurement Range: 0-100%Rh, -40~80℃;
Signal Output: RS485,Modbus;
Power Supply: DC5-24V;
Static Power Consumption: 6mA@24V DC;
Resolution: 0.1%, 0.1℃;
Accuracy: 5%, ±0.5℃;
Working Environment: -40~85℃;
Protection Level: -40~85℃;
Output: Digital Sensor;
Usage: Temperature Sensor;
Product Name: Soil Temperature and Humidity Sensor and Controlle;
Humidity Range: 0~100%(M3/M3)Rh;
Power Supply: AC 110~220V;
Accurancy of Humidity: ±5%Rh;
Accurancy of Temperature: ±0.5℃;
Signal Input: 4~20mA;
Temperature Range: -40℃~80℃;