Innolux AT070TN92 7" 800*480 Resolution 50 Pins TFT LCD Module Video
Sepcifications
  • Usage Small-sized LCM, SmartHome, Industrial, Medical, Auto, PublicSafety
  • Touch Screen Type Resistive
  • Type LCM
  • Response Time 20ms
  • Viewing Angle TN+FILM
  • Display Technology TFT
  • LCD Drive Mode Multiplex Drive LCD Module
  • Customized Non-Customized
  • Transport Package Foam Slot/Tray in Carton or Customized Package
  • Specification 165.00*100.00*5.70mm
  • Trademark LX Display
  • Origin China
  • TP RTP/CTP Optional
  • Size 7.0inch
  • Original COG/FOG Innolux / Century
  • Depth 3.5mm/5.7mm Optional
  • LCD Type a-Si TFT Active Matrix
  • Display Mode Normally White, Transmissive
  • Pixel arrangement RGB stripe
Product Description
Innolux AT070TN92 Replacement LX 7" 800*480 Resolution 50 Pins LCD Screen. Depth: 5.7mm, 3.5mm Optional Luminance: 350nits to 450nits Available Superior Performance: Eg. Applied in Vending machines, working very well 24h/day*7days/week. Item Content Unit Model No. LX700A5003 TN92 / LCD ...
Learn More
TFT LCD module Comparison
Transaction Info
Min Order 100 Pieces 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - ODM, OEM ODM, OEM ODM, OEM ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: 1-3 months
Off Season Lead Time: one month
Peak Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Touch Screen Type: Resistive;
Type: LCM;
Response Time: 20ms;
Viewing Angle: TN+FILM;
Display Technology: TFT;
Customized: Non-Customized;
TP: RTP/CTP Optional;
Size: 7.0inch;
Depth: 3.5mm/5.7mm Optional;