What is High Definition LED Digital Rental Display Screen P2.976/P3.91/P4.81
Sepcifications
  • Tube Chip Color Full Color
  • IP Rating IP65
  • Pixel Pitch 3.91mm
  • Pixel Configuration 1R, 1G, 1B
  • Display Function Video Display, Image & Text Display, Text Display, Market Display
  • Average Power Consumption 180W / m²
  • Pixel Density 65536 DOT/M2
  • Scanning Mode 1/16 Scan
  • Display Type LED Video Display
  • Application Stage Performance
  • Certification CE, RoHS, CCC, ETL
  • Transport Package Flight Case
  • Specification 500mm*500mm or 500mm*1000mm
  • Trademark GM
  • Origin Shenzhen
  • Shipment Terms by Sea or by Air
  • Full White Brightness 4500-5500nits
  • Best View Distance 3~150m
  • Module Size 250mm*250mm
  • LED Chip Spec SMD1921
  • Price Factory Direct Sale
  • Cabinet Material Die-Casting Aluminum Cabinets
  • Control System Novastar or Linsn or Other
  • LED Nationstar or Kinglight
  • IC Mbi5153 or Icn2153
  • Certificate CE, RoHS, UL, CCC, FCC
  • Use Voltage AC 90-260V
  • Service Life 100000h
  • Color Temperature 6500-7000K
  • Refresh Rate 3840-7680 Hz
Product Description
Stage Show Outdoor/Indoor P2.976/P3.91/P4.81 SMD LED Digital Rental Display Screen with Light Die Cast Aluminium Cabinet for Advertising Rental Business Hot Sale P3.91 Stage LED Display with 500mm*500mm /500mm*1000mm Cabinet Can play video, advertising display, font display, long life, high ...
Learn More
LED Display Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Square Meter 1 Square Meter 5 Square Meters 5 Square Meters
Quality Control
Product Certification CE, RoHS, UL, CCC, FCC CE, ETL, FCC CE, ETL, FCC CE, RoHS, CCC CE, RoHS, CCC
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Tube Chip Color: Full Color;
IP Rating: IP65;
Pixel Pitch: 3.91mm;
Pixel Density: 65536 DOT/M2;
Scanning Mode: 1/16 Scan;
Best View Distance: 3~150m;
Module Size: 250mm*250mm;
LED Chip Spec: SMD1921;
Price: Factory Direct Sale;
LED: Nationstar or Kinglight;
IC: Mbi5153 or Icn2153;
Use Voltage: AC 90-260V;
Service Life: 100000h;
Color Temperature: 6500-7000K;
Refresh Rate: 3840-7680 Hz;
Pixel Pitch: 4.81mm;
Average Power Consumption: 220W / m²;
Pixel Density: 10000 dot / m²;
Scanning Mode: 1/4 Scan;
Application: Advertising;
Cabinet Color: Black;
Cabinet Material: Die Cast Aluminum;
Best Viewing Distance: >10 M;
Module Size: 250X250X15 mm;
Pixel Pitch: 6.85mm;
Scanning Mode: 1/4 Scan;
Application: Advertising;
Cabinet Color: Black;
Best Viewing Distance: >13m;
Module Size: 250X250X15 mm;
Pixel Pitch: 3.91mm;
Display Function: Video Display;
Average Power Consumption: 300W / m²;
Pixel Density: 65536dots/Sq.M;
LED Encapsulation: SMD3535;
Module Size: 250X250mm;
Cabinet Material: Die-Casting Aluminum;
Control Method: Synchronous;
Waterproof IP: IP65;
Pixel Pitch: 3.91mm;