16GB 2rx4 PC4-2400t DDR4 Ecc Rdimm Server Memory Module
Price
Purchase Qty. Reference FOB Price
Sepcifications
  • Memory Type Varies by Model
  • Application Desktop, Laptop, Server
  • Memory Capacity 4GB / 8GB / 16GB / 32GB / 64GB
  • Frequency 1600MHz / 2400MHz / 3200MHz / 4800MHz / 5600MHz
  • Pin Varies by Model
  • Operate Mode Varies by Model
  • Performance Automatic Error Correction
  • Interface Form DIMM
  • Cooling Fin Within Cooling Fin
  • Color Green
  • Transport Package Custom
  • Specification Memory, Computer Hardware
  • Trademark No
  • Origin China
  • Quality Top Notch
  • Warranty 2 Year
  • Form Factor DIMM (Desktop) / So-DIMM (Laptop)
  • Memory Chips (Ics) Silicon (Semiconductor Material)
Product Description
Product Description - 16GB 2Rx4 PC4-2400T DDR4 ECC RDIMM RAM | Reliable Server Memory The 16GB 2Rx4 PC4-2400T DDR4 ECC RDIMM Server Memory is designed for enterprise servers, data centers, and professional workstations that require stable and reliable performance. Operating at 2400MHz, this DDR4 ...
Learn More
16GB DDR4 RAM Comparison
Transaction Info
Min Order 100 Pieces 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Quality Control
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Export Markets Southeast Asia/ Mideast Domestic Domestic Domestic Domestic
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model ODM, OEM ODM Own Brand Own Brand Own Brand
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Memory Type: Varies by Model;
Pin: Varies by Model;
Operate Mode: Varies by Model;
Interface Form: DIMM;
Color: Green;
Quality: Top Notch;
Warranty: 2 Year;
Memory Type: DDR5;
Application: Server;
Memory Capacity: 32GB;
Frequency: Other;
Pin: Other;
Operate Mode: Other;
Performance: Other;
Interface Form: Other;
Cooling Fin: Other;
Color: Other;
Product Name: Memory;
Model: M324r4ga3bb0-Cqk;
Memory Type: DDR5;
Application: Server;
Memory Capacity: 64GB;
Frequency: 5600MHz;
Pin: 288;
Operate Mode: SDRAM;
Performance: Normal;
Cooling Fin: With Cooling Fin;
Model No.: DDR5 6000 64GB (4 X 16GB);
Lead Time: 1-2days After Payment;
Storage Organization: 2rx4;
Latch: Ecc (Error-Correcting Code);
Memory Capacity: 48GB;
Frequency: 5600MHz;
Pin: 288;
Operate Mode: SDRAM;
Performance: Normal;
Cooling Fin: With Cooling Fin;
Selling Units: Single Item;
Condition: New;
Memory Type: DDR4;
Application: Desktop;
Memory Capacity: 32GB;
Frequency: 300MHz;