What is FST100-2002 Environmental Pressure Sensor | Reliable Atmospheric Pressure Transducer
Sepcifications
  • Type Piezoresistive Pressure Sensor
  • Component Mechanical Structure Type
  • For Iot
  • Output Signal Type Analog Type
  • Production Process Integration
  • Material Stainless Steel
  • Thread Type Direcd Lead
  • Wiring Type Three-Wire
  • Measuring Medium Liquid
  • IP Rating IP65
  • Certification CE
  • Customized Customized
  • Transport Package Standard Exporting Package
  • Specification stainless steel
  • Trademark Firstrate
  • Origin Changsha China
  • Testing Range Air Pressure:0-120kpa
  • Analog Signal Output 4~20mA 0~5VDC 0~10VDC
  • Digital Signal Output RS485 Output (Modbus Protocol)
  • Working Voltage 10-30VDC Note: 0-10VDC Output (Limited to 24VDC Po
  • Power Consumption Analog Signal (Voltage/Current Maximum Power Consu
  • Accuracy Air Pressure 0.15kpa (25degc)
  • Electrical Connection Direct Lead
Product Description
Firstrate FST100-2002 RS485 Modbus Protocol 4 20mA 0 10V Air Barometric Pressure Sensor Product parameters Supply voltage (10~30) VDC, (0~10) output limited to 24VDC Precision ±0.15kPa (30kPa~120kPa) Measuring range Air pressure: 30~120kPa Maximum power consumption ...
Learn More
Atmospheric Pressure Sensors Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Quality Control
Product Certification CE ISO ISO ISO ISO
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
For: Iot;
Material: Stainless Steel;
Thread Type: Direcd Lead;
Wiring Type: Three-Wire;
Measuring Medium: Liquid;
IP Rating: IP65;
Customized: Customized;