FST100-2202 High-Precision 4-in-1 Environmental Sensor
Sepcifications
  • Transport Package Stangard Exporting Package
  • Specification Stainless Steel
  • Trademark Firstrate
  • Origin Changsha China
  • Product name Environmental Monitoring Four-in-one Sensor
  • Signal output RS485 output
  • Temperature range -40~80℃
  • Precision Temperature: ±0.5℃(25℃) ,Humidi
  • Humidity range 0%RH~100%RH
  • Atmospheric pressure range 30~120Kpa
  • Atmospheric precision ±0.15Kpa(25℃)
  • PM2.5/PM10 range " 0~500ug/m3 0~1000ug/m3"
  • PM2.5/PM10 precision ±10%
  • Operating voltage 10~30VDC
Product Description
Learn More
PM2.5 sensor Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Annual Export Revenue - - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Signal output: RS485 output;
Temperature range: -40~80℃;
Humidity range: 0%RH~100%RH;
PM2.5/PM10 precision: ±10%;
Operating voltage: 10~30VDC;
Response Frequency: 800Hz;
Response Time: 0.5ms;
Output: NPN.No/NPN.Nc;
Thread Size: M12*1;
Sensing Range: 2mm;
Electrical Wiring: DC3-Wire;
Weight: 79g;
Working Temperature: -25~70 C;
Enclosure Rating: IP67;
Sensing Range: 4mm;
Working Frequency: 800Hz;
Response Time: 0.5ms;
Output Type: NPN/PNP;
Working Temperature: -25~70°c;
Ambient Humidity: 35~95%Rh;
Protection Level: IP67;
Weight: 79g;
Installation Type: Non-Shield;
Sensing Range: 5mm;
Working Frequency: 600Hz;
Output Type: NPN/PNP;
Protection Level: IP67;
Housing Material: SUS304+PVC;
Weight: 46g;
Operating Voltage: 12~24VDC;
Consumption Current: <10mA;
Warranty: 18 Months;
Sensing Distance(Diffuse): 600mm;
Sensing Distance(Through-Beam): 1000mm;
Working Voltage: 12~24 VDC;
Load Current: 100mA;
Indicator: Red Light;
Output: NPN/PNP;
Response Time: 300us (Adjustable);
Ambient Humidity: 30~85%Rh;