FST100-2202 Reliable 4-in-1 Environmental Sensor
Sepcifications
  • Transport Package Stangard Exporting Package
  • Specification Stainless Steel
  • Trademark Firstrate
  • Origin Changsha China
  • Product name Environmental Monitoring Four-in-one Sensor
  • Signal output RS485 output
  • Temperature range -40~80℃
  • Precision Temperature: ±0.5℃(25℃) ,Humidi
  • Humidity range 0%RH~100%RH
  • Atmospheric pressure range 30~120Kpa
  • Atmospheric precision ±0.15Kpa(25℃)
  • PM2.5/PM10 range " 0~500ug/m3 0~1000ug/m3"
  • PM2.5/PM10 precision ±10%
  • Operating voltage 10~30VDC
Product Description
Learn More
PM2.5 sensor Comparison
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM, OEM - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Signal output: RS485 output;
Temperature range: -40~80℃;
Humidity range: 0%RH~100%RH;
PM2.5/PM10 precision: ±10%;
Operating voltage: 10~30VDC;
Product Name: Solar Radiation Detector Sensor;
Accuracy: +3%,-3%;
Working Temperature: -30~+75;
Power Supply: 10V~30V DC;
Measuring Range: 400nm~700nm;
Output Signal: RS485(Modbus);
Power Consumption: 0.06W;
Accuracy: +3%,-3%;
Working Temperature: -40~+60;
Power Supply: 10V~30V DC;
Measuring Range: 0-2000W/M2;
Output Signal: RS485, 4~20mA, 0~5V/0~10V;