FST100-UV-A Advanced UV Detection Sensor
Sepcifications
  • Specification Stainless Steel
  • Trademark Firstrate
  • Origin Changsha China
  • Product name Ultraviolet Radiation Sensor
  • Power supply 10-30V DC
  • Output signal RS485,4-20mA,0-5V
  • UV intensity range 0-15mW cm-2
  • Resolution 0.01mW cm-2
  • Wavelength range 240nm-370nm
  • Linearity ±2%
  • Annual stability ±3%
  • Operating temperature -25-60 C
  • Shell Protection performance IP67
Product Description
Firstrate FST100-UV-A 4-20mA 0-5V RS485 Output Ultraviolet Radiation UV Sensor Product parameters Shell Protection performance IP67 Powered by 10-30V DC UV intensity range 0-15mW•cm-2 Resolution 0.01mW•cm-2 Precision ±10%FS Wavelength range ...
Learn More
uv sensor Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece 1 Piece
Payment Terms LC, T/T, D/P, PayPal, Western Union T/T, PayPal T/T, PayPal T/T, PayPal T/T, PayPal
Quality Control
Management System Certification - ISO9001:2015 ISO9001:2015 ISO9001:2015 ISO9001:2015
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM, OEM ODM, OEM ODM, OEM ODM, OEM ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Product Attributes
Specification
Power supply: 10-30V DC;
Resolution: 0.01mW cm-2;
Wavelength range: 240nm-370nm;
Linearity: ±2%;
Annual stability: ±3%;
Output Signal: RS485/4~20mA/0~5V/0~10V;
Accuracy: ±10%Fs(@365nm,60%Rh,25℃);
Wavelength Range: 290-390 Nm;
Response Time: 0.2s;
Working Environment: -40℃~ +60℃, 0%Rh~ 95%Rh (Non-Condensing);
UV Intensity Range: 0~15 MW/Cm², 0~ 450 μW/Cm²;
UV Intensity Accuracy: ±10%Fs(@365nm,60%Rh,25℃);
Measuring Wavelength Range: Wavelength 240-370 Nm;