What is AC035QG01--T1 New 3.5" 240×320 a-Si TFT-LCD Panel Module Display Screen
Sepcifications
  • Usage Small-sized LCM
  • Digital LCD Module Type Other
  • Touch Screen Type Other
  • Type Other
  • Response Time 12/12 (Typ.)(Tr/Td)
  • Viewing Angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
  • Display Technology a-Si TFT-LCD
  • DOT-Matrix Graphic LCD Module Type Other
  • LCD Drive Mode Multiplex Drive LCD Module
  • Customized Non-Customized
  • Transport Package Other
  • Specification 3.5"
  • Trademark Other
  • Origin Other
  • Diagonal Size 3.5"
  • Resolution 240(RGB)×320
  • Active Area 53.64(W)×71.52(H) mm
  • Outline Size 63.5(W)×85(H)(D) mm
  • Brightness 410 cd/m2 (Typ.)
  • Good View at Symmetry
  • Display Colors 262K 51% NTSC
  • Frequency 60Hz
  • Signal Interface Parallel RGB (1 ch, 6-bit) + SPI , 40 pins FPC
  • Input Voltage 3.3/3.0V (Typ.)(VCC/VCCIO)
  • Environment Operating Temp.: -20 ~ 70 °C
  • Panel Type a-Si TFT-LCD, LCM
  • Pixel Format RGB Vertical Stripe
  • Contrast Ratio 1000:1 (Typ.) (TM)
  • Touch Screen 4-wire Resistive Touch
Product Description
AC035QG01--T1 Overview The AC035QG01--T1 is a 3.5 inch diagonal a-Si TFT-LCD display panel product, with an integral WLED backlight system, without backlight driver, touchscreen 4-wire Resistive Touch. It features an operating temperature range of -20 ~ 70°C , a storage temperature range of -30 ~ ...
Learn More
LCD Display Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 100 Pieces 1,000 Pieces 100 Pieces 100 Pieces
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - - - - -
Peak Season Lead Time: one month
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Usage: Small-sized LCM;
Touch Screen Type: Other;
Type: Other;
Customized: Non-Customized;
Diagonal Size: 3.5";
Resolution: 240(RGB)×320;
Brightness: 410 cd/m² (Typ.);
Good View at: Symmetry;
Display Colors: 262K 51% NTSC;
Frequency: 60Hz;