What is Vs-100100c Material Discrimination Baggage Xray Scanner Machine
Price
Purchase Qty. Reference FOB Price
Sepcifications
  • After-sales Service Support
  • Warranty 12 Month
  • Portable Non Portable
  • Form Flatbed
  • Application Security Check, Industrial
  • Type Conveying X-ray Detector
  • Certification CE, ISO
  • Customized Customized
  • Alarm Form Display Alarm
  • Transport Package Wooden Box
  • Specification 100cm (W) * 100cm (H)
  • Trademark AVerGuard
  • Origin China
  • Tunnel Size 100cm (W) * 100cm (H)
  • Penetration 32mm Steel Plate
  • Line Resolution φ0.0787mm Metal Wire
  • Penetration Resolution φ0.127mm Metal Wire
  • Spatial Resolution φ1.0mm
  • Single Check Dose Less Than 1μGy
  • Leakage Radiation Dose Rate Less Than 1μSv/H
Product Description
Learn More
X Ray Cargo Scanner Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 1 Set 1 Set 1 Set 1 Piece
Quality Control
Product Certification CE, ISO - - - -
Management System Certification - - - - -
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model Own Brand, ODM, OEM - - - -
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
After-sales Service: Support;
Warranty: 12 Month;
Portable: Non Portable;
Form: Flatbed;
Customized: Customized;
Alarm Form: Display Alarm;
Penetration: 32mm Steel Plate;
Spatial Resolution: φ1.0mm;
Unit Size (mm): 3638.5(L)*1295(W)*1916.5(H);
Conveyor Speed: 0.22 M/S;
OEM: Acceptable;
Warranty: 2 Year;
Conveyor Max Load: 200 Kgs;
Penetration: 30mm Steel;
Tunnel Size: 1000(L)*1000(W) mm;
Generate Direct: From Top to Bottom;
Film Safety: ISO 1600 Film-Safe;
Warranty: 2 Year;
Conveyor Speed: 0.22 M/S;
Unit Size (mm): 2848.5(L)*1095(W)*1535.5(H);
OEM: Acceptable;
Conveyor Max Load: 200 Kgs;
Penetration: 32mm Steel Panel;
Tunnel Size: 800(L)*650(W) mm;
Generate Direct: From Bottom to Top;
OEM/ODM: Acceptable;
Unit Size (mm): 2195(L)*902(W)*1362(H);
Conveyor Max Load: 170 Kgs;
Penetration: 34 mm Steel Panel;
Tunnel Size: 660(L)*502(W) mm;
Communication Interface: RS232/RS422;
Effective Field of View(Fov): Less Than 170°;
Auxiliary Light: 100W;
Warranty: 1 Year;
Water-Proof Grade: IP68;
Vertical Resolution of The Image: 5000*2048 Pixels;
Check The Width Viewing Angle: < 4 Meters;
Scanning Device Volume: 450*400*88 mm;