New Original SMC As2201f-01006SA Flow Control Fitting Fast Shipping
Sepcifications
  • Interface Type AC/DC
  • Operating Frequency High Frequency
  • Support Card Number All in One
  • Material Aluminum
  • Gender Female
  • Certification CE
  • Application Industrial Projects
  • Poles 2-8
  • Pin Phosphor Bronze
  • Housing Plastic
  • Classification Fine Pitch Connectors
  • Transport Package Box
  • Specification AS2201F-01006SA
  • Trademark SMC
  • Origin Japan
Product Description
Learn More
As2201f-01006SA Comparison
Transaction Info
Min Order 1 Piece 500 Pieces 500 Pieces 500 Pieces 1 Piece
Quality Control
Product Certification CE CE, RoHS CE, RoHS CE, RoHS CE
Management System Certification - ISO9001:2015 ISO9001:2015 ISO9001:2015 ISO9001:2015
Trade Capacity
Annual Export Revenue - - - - -
Business Model - Own Brand, ODM, OEM Own Brand, ODM, OEM Own Brand, ODM, OEM ODM, OEM
Average Lead Time Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Off Season Lead Time: within 15 workdays
Peak Season Lead Time: one month
Peak Season Lead Time: within 15 workdays
Product Attributes
Specification
Interface Type: AC/DC;
Material: Aluminum;
Gender: Female;
Poles: 2-8;
Pin: Phosphor Bronze;
Housing: Plastic;
Interface Type: USB;
Operating Frequency: Low Frequency;
Application: Aerospace Projects, Industrial Projects;
Temperature: -20-70℃;
Rated Load: DC 50V 1A;
Contact Resistance: ≤0.05ω;
Insulation Resistance: ≥100MΩ;
Withstand Voltage: AC 250V(50Hz)/Min;
Actuating Force: 5~35n;
Interface Type: USB;
Temperature: -20-70℃;
Rated Load: DC 50V 1A;
Contact Resistance: ≤0.05ω;
Insulation Resistance: ≥100MΩ;
Actuating Force: 5~35n;
Material: Brass;
Gender: Male;
Rated Current: 3A;
Installation Location: PCB;
3c Rated Voltage Range: 50Hz;
Connector Type: Type-a;
Interface Type: HDR;
Support Card Number: Single Cassette;
Material: Plastic;
Gender: Male;
Application: Aerospace Projects, Industrial Projects, Railway;
Pin: Tin;
Mounting Style: SMD/SMT;
Termination Style: Solder;
Mounting Angle: Right Angle;
Minimum Operating Temperature: -40;
Maximum Operating Temperature: +105;
Packaging: Reel;
Current Rating: 1A;
Housing Color: Black;
Housing Material: Thermoplastic;
Product Type: Headers & Wire Housings;
Voltage Rating: 125 V;
Unit Weight: 158.700 Mg;
Contact Material: Tin;
Contact Gender: Pin (Male);
Mating Post Length: 3.4 mm;